بابونه
  • بابونه

بابونه

450,000ریال
مالیات 450,000ریال
  • کد محصول: بابونه
  • موجودی: در انبار

بررسی اجمالی

«بابونه» گونه‌های مختلفی دارد:

- «اقحوان» (اقحوان متعفن)، گياهى از خانواده كمپوزيته، یک‌ساله و كوچك و ازنظر شكل خارجى شبيه بابونه است. گلهاى آن مجتمع در يك طبق و به‌صورت منفرد در انتهاى شاخههاى گلدهنده ظاهر می‌شود، اطراف طبق گل‌ها سفيد و در دايره وسط آن گلهاى زرد قرار دارند. برگهاى آن پوشيده از كرك و داراى بريدگى زيادى نه به‌اندازه بريدگى برگ ساير بابونهها، ساقه آن بدون كرك است. اگر روى گياه اقحوان دست كشيده شود بوى بسيار نامطبوعى از آن برمىخيزد. اين گياه معمولاً در كناره جادهها و گودالهاى منطقه وسيعى از اروپا، شمال آفريقا، آسيا و آمريكاى شمالى انتشار دارد، در ايران مناطق بلوچستان و حاشيه مرزى ايران و عراق به‌طور خودرو ديده مىشود.

- «بابونه رسمی» (بابونه صغیر یا بابونه آلمانی)، گياهى است از خانواده كمپوزيته، یک‌ساله و بلندى آن حداكثر تا يك متر است. برگ‌های آن سبز بریده‌شده و بسيار نازك شبيه برگ شوید است. گل‌های آن خيلى كوچك است و در يك طبق مدوّر كوچك قرار دارد، هر طبق دو نوع گل دارد، گل‌های سفيد كه در قسمت خارجى دايره و كمى متمايل به‌طرف پايين و آويزان و گل‌های زرد متمايل به قهوهاى يا زرد كه در وسط دايره مركزى قرار دارند و بسيار معطرند و در فصل‌های بهار و تابستان مىرسند. بابونه رسمی بومى اروپاست و در ساير مناطق دنيا نيز پرورش داده می‌شود، در اغلب مناطق چين، جاوه و ژاپن كاشته مىشود و در نواحى اروپا و آسيا به‌طور خودرو مىرويد و يا بعضاً كاشته مىشود، در ايران در برخى مناطق شمال و همچنين در جنوب در شوشتر به‌طور خودرو ديده مى‌شود و در باغچه‌ها نيز كاشته مىشود.

- «بابونه رومی» (بابونه شیرازی یا بابونه حقیقی)، گياهى است از خانواده كمپوزيته، پايا و كوتاه كه بلندى آن از يك وجب كمتر و بسيار معطر است. ساقه آن به رنگ سبز مايل به سفيد است و در بعضى ارقام ساقه آن بر روى زمين گسترده روى زمين است. برگ‌های آن متناوب و بسيار بريدهبريده مانند شوید ولى پوشيده از كرك است. گل‌های آن مجتمع در يك طبق كه بهطور منفرد در انتهاى ساقه گلدهنده در تابستان ظاهر مىشود. در هر طبق گل‌های سفيد در اطراف دايره و گل‌های زرد در قسمت مدور و برجسته وسط طبق قرار دارند. بابونه رومی در اروپا و آسيا انتشار دارد و كاشته مىشود، در ايران به‌طور وحشى و خودرو نمىرويد ولى سابقاً در باغچه‌ها به‌طور پرورشى كاشته مىشد.

- «بابونه زرد» (بابونه اصفر یا عین الثور)، گياهى است از خانواده كمپوزيته، دوساله يا چندساله و ازنظر شكل خارجى تا حدودى شبيه ساير بابونهها، و اختلاف محسوسى كه موجب تشخيص آن از ديگر بابونهها مىشود اين است كه گل‌های اطراف طبق و گل‌های دايره وسط طبق هر دو زرد هستند. درصورتی‌که در ساير بابونهها گل‌های اطراف سفيدند. گل‌های آن در اواخر بهار و تابستان ظاهر مىشوند. ميوه آن كوچك به رنگ سفيد با پنج خط طولى است. بابونه زرد در اراضى سنگلاخى و آفتابى و آهكى مناطق مختلف اروپا و آسيا و در ايران وجود دارد، در ايران در مناطق شمال ايران و اطراف تهران و گچسر و مناطق خشك گلپايگان و مرند و اشنويه و در تپههاى ميبد در آذربايجان و در آذربايجان غربى به‌طور خودرو مىرويد.

- «بابونه وحشی»، گياهى است از خانواده كمپوزيته، یک‌ساله و كوچك و بلندى آن در حدود يك وجب. برگ‌های آن مانند بابونه معمولى تقسيم شده و نوارى است. در طبق گل اين گياه دو نوع گل يكى به رنگ زرد و ديگرى زبانهاى و به رنگ سفيد وجود دارد. اين گياه عطر ضعيفى دارد و طعم آن بسيار تلخ است. بابونه وحشی در آذربايجان غربى و جنوب غربى ايران، در شهبازان، كشور، ازنا و در دامنههاى نزديك دهلران ديده مىشود.

- «بابونه کبیر» (بابونه گاوی)، گياهى است از خانواده كمپوزيته، دوساله و چندساله. بلندى ساقههاى آن تا هفتاد سانتی‌متر نيز مىرسد. معمولاً به علت گل‌های زيبايى كه دارد در باغ‌ها كاشته مىشود. برگ‌های آن متناوب و سبز با بريدگى شبيه برگ‌های داودى است و معمولاً در اثر بريدگى به سه قسمت عمده تقسيم مىشود. گل‌های آن به‌صورت گروهى در يك طبق مجتمع كه اطراف و دور طبق گل‌های سفيد و قسمت وسط آن را به شكل دايرهاى گل‌های زرد طلايى بسيار زيبا تشكيل شده است. بابونه کبیر بومى آسياى صغير و اروپا است ولى در ساير مناطق عالم نيز وارد شده است، در ايران در مناطق شمالى، گيلان، لاهيجان و مازندران و در آذربايجان در تبريز به‌طور خودرو مىرويد. از تمام اعضاى هوايى این گیاه، عطر قوى بابونه استشمام مىشود.

 

با استفاده از گزینه «خصوصیات» (در بالای همین مطلب) می‌توانید اطلاعات بیشتری را در مورد بابونه مشاهده نمایید.


عرق بابونه،عرق بابونه برای قاعدگی،عرق بابونه برای پوست،عرق بابونه برای چیست،عرق بابونه در بارداری،عرق بابونه برای نوزاد،عرق بابونه برای مو،عرق بابونه و خواص آن،عرق بابونه چه خواصی دارد،عرق بابونه برای پوست صورت،طبیعی،ارگانیک،سالم،مس،خانگی،اینترنتی،قیمت،خرید،فروش،کاشان
ویژگیها
وزن خالص[حدود] ۱۰۰ گرم
نوع بسته‌بندیپاکت پلاستیکی
سطح کیفیت@خوراکی
روش تولید
محل تولیداستان کرمانشاه
خواص@ملطف و محلل بی جذب @بازکننده عروق مغز و مجاری سر و ادرار @تقویت کننده مغز، اعصاب و نیروی جنسی @دفع کننده قولنج، اخلاط نامناسب، سموم و عفونت از بدن @ضد عفونی کننده زخم و جراحات @عرق آور، شیر آور، ادرار آور و حیض آور @مسکن درد و ورم های سینه، کبد، معده، روده ها، مقعد، رحم و بیضه [و سایر اعضای بدن]، تبهای عفونی، گرفتگی های عضلانی، خارش های رطوبی و خستگی @خرد کننده سنگ مثانه @خارج کننده کیسه آب جنین @مفید جهت؛ بیماریهای مغز و اعصاب - سردرد [ناشی از سردی] - نزله (سرماخوردگی) - تنگی نفس - گرفتگی و درد گوش [اگر از سردی باشد] - درد و ورم چشم - یرقان - انسداد روده ها
طبیعت (مزاج)@[در دوم] گرم و [در آخر اول] خشک
کاربرد خوراکی@برای استفاده از خواص بابونه می‌توانید به‌صورت جوشانده یا دمنوش میل نمایید
کاربرد غیرخوراکیبزودی...
عوارض جانبی@مصرف مداوم بابونه به تنهایی ممکن است برای حلق مضر باشد. برای رفع عوارض؛ بصورت مقطعی و یا همراه با مصلح مصرف شود @مصرف بیش از اندازه بابونه (بخصوص در افراد گرم مزاج) ممکن است ایجاد خارش، التهاب پوستی، سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و ... نماید
منع مصرف@دوره بارداری @ایام قاعدگی
مصلح@عسل @شربت انار
نام‌های دیگر@بابونَج @بابونه (به فارسی) @بابونق @اقحوان
مواد موثرهكامازولن + كامازولين + آزولن + آلفاهتروزيد + بتا هتروزيد غير متبلور + آپيژنين + ايزو آميل + ايزوبوتيل + تانن + ساليسيليك اسيد + آنژلیک اسيد + تيگلیک اسيد + آنتلمیک ‏اسيد + مالیک ‏اسيد + ...

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی
برچسب ها بابونه